A tavaszt tartják az egyik legalkalmasabb időszaknak a böjtölésre. Télen általában kevesebbet mozgunk, kevésbé élő és tápláló ételeket eszünk, és a hangulatunk is komorabb. Ideális lehet tehát tavasszal egy böjttel vagy valamilyen tisztítókúrával megtisztítani a testi- és finomabb struktúráinkat.
A böjtölés az a tevékenység, amikor önszántunkból részben vagy teljesen tartózkodunk az evéstől, ivástól vagy valamilyen tevékenységtől. A hétköznapi értelemben legtöbbször a táplálkozás részleges megvonására gondolunk, amikor azt halljuk, valaki böjtöl. Változó időtartamú és intenzitású lehet, például csak egy napig nem fogyasztunk húst, vagy akár több hétig csak folyadékot, esetleg hónapokon át csak egy bizonyos táplálékot veszünk magunkhoz. A legtöbbször egészségügyi vagy vallási megfontolásból gyakoroljuk. Van kivétel, például hallhattunk már olyanról, hogy valaki politikai okból „éhség sztrájkol”, de azt nem sorolnám a böjt közé, ugyanis a böjttel önmagunkban igyekszünk a harmónia felé elmozdulást kiváltani, a sztrájk pedig általában arra irányul, hogy más (pl. munkaadó, állam) működjön máshogyan.
Az összes ősi tradíció, orvostudomány, vallás, spirituális út alkalmazza a böjtölést valamilyen formában. Ismert, hogy Buddha, Zarathustra, Konfuciusz, Mohamed és Jézus is böjtölt. A böjt célja a testi, tudati és lelki megtisztulás és/vagy megerősödés. Az egészségügyi vonatkozás megtárgyalása nem témája ennek a bejegyzésnek, azonban általánosságban elmondható, hogy tisztító, harmonizáló hatású az egész testre, az emésztő- és kiválasztórendszert tehermentesíti, működésüket javítja, valamint a már lerakódott mérgező, kártékony salakanyagok kiürülését beindíthatja a megfelelően megválasztott böjt.
A testi érzeteken, tüneteken, hatásokon túl a finomabb rétegeinkben, struktúráinkban is változást indít be, tisztítja az elmét és erősíti az akaraterőt. A keresztény hagyomány a Karácsony és a Húsvét előtti időszakot jelöli meg a böjtölésre, hogy „megtisztuljunk” és rákészüljünk a Karácsony és Húsvét Szentségére. Ezek az időszakok igen alkalmasak és praktikusak a böjtre, nemcsak a keresztények, hanem mindenki számára.
Az Egység Törvénye könyvekben is szóba kerül a böjt és annak hatásmechanizmusa a kifinomult síkokon.
41.21
Kérdező: Legutóbbi ülésünkön említetted, hogy a böjtölés egy módszer a nemkívánatos gondolatformáktól való megszabadulásra. Mesélnél még erről a folyamatról és elmagyaráznád kicsit, hogyan működik?
Ré: Ré vagyok. Ezt, ugyanúgy, mint minden gyógyító technikát, a tudatos lény képes felhasználni, vagyis olyan lény, aki tudatos abban, hogy test komplexumának feles vagy nemkívánatos anyagtól való megszabadítása analóg a tudatnak vagy szellemnek a feles vagy nem kívánatos anyagtól való megszabadításával. Így az önfegyelmezés, avagy a nem kívánatos rész megtagadása mint az énnek méltó része, az elme fáján a törzsön keresztül lejut a tudattalan szintekre, ahol a kapcsolat kiépül, s így a test, a tudat és a lélek, immár egyhangúan fejezik ki azt, hogy megtagadják mint az egyén része a nem kívánt spirituális vagy mentális anyag többletét.
Ekkor mindez kihullik, az entitás pedig, miközben megérti ha úgy tetszik és nagyobb énjének részeként becsüli a kivetett anyag jellegét, az akarat tetti kinyilvánításán keresztül tisztítja és finomítja az elme/test/lélek komplexumot, érvényre juttatva ezáltal a kívánt tudat komplexumi illetve lelki komplexumi hozzáállást.
Fontos a böjtölésben (hasonlóan minden más gyógyító technikához) a tudatosság. Ha valaki ránk erőlteti vagy kényszeríti a böjtöt, de mi magunk nem értünk egyet vele és szenvedünk, mert végeznünk KELL, az nem böjt és jelentősen romolhat a hatásfoka. Ré a válaszban kijelenti, hogy a tudatos lény által végzett böjtölés nemcsak testi szinten hat, hanem tudati és lelki szinten is. Segít megszabadulni nemcsak a testi, hanem tudati és lelki „salakanyagoktól” is, így megtisztulhat az elme/test/lélek komplexum (mi magunk) minden szintje.
Ré megemlíti még az önfegyelmezés hasznosságát is, mely gyakorlására a böjt szintén kiválóan alkalmas tevékenység. Gondoljunk csak bele, hogy mekkora fegyelmet gyakorolunk a táplálkozásunk felett a mindennapokban! Manapság a fegyelem és önfegyelem szó szinte negatívnak hangzik, azonban a tudatosan vállalt (ön)fegyelem szükséges a test jó állapotában való megőrzéséhez (például rendszeres testmozgás, odafigyelés az egészséges táplálkozásra), az elme fókuszáló képességének megszerzéséhez és megőrzéséhez (a fegyelmezetlen elme ide-oda csapong és céljainkat így nagyon nehezen érhetjük el) és a lelki fejlődésünkhöz szükséges úton maradáshoz.
Megjegyezzük, hogy a komolyabb böjtök felkészülést és tudatosságot igényelnek! Amennyiben nem vagyunk gyakorlott böjtölők, először enyhe formában, rövidebb ideig érdemes kipróbálni a böjt valamely formáját, hogy ne okozzunk a test komplexumnak sokkot. Bármilyen közepesen vagy annál erősebb, esetleg több hetes böjt előtt érdemes egy orvos véleményét kérni, hogy a testünk számára mi lenne az elfogadható és helyénvaló böjt. A böjt rendkívül hatásos eszköz a testi- és finomabb struktúráink megtisztítására, akaratunk megacélozására, elménk fegyelmezésére, azonban – ahogy Ré is kijelenti – a böjtöt „mint minden gyógyító technikát a tudatos lény képes felhasználni”. Legyünk hát tudatosak a böjtünk megtervezésekor és végzésekor a legjobb hatás elérése érdekében.
Néhány, a témába illő könyv, melyet az olvasó figyelmébe ajánlok:
Ez az írás tartalmazhat félreértéseket, félreértelmezéseket. Elképzelhető, hogy más máshogyan értelmezné a fenti gondolatokat, mely értelmezés ugyanúgy lehet helyes. A teljesebb megértés érdekében javasoljuk az Egység Törvénye könyveket olvasni, tanulmányozni.